המדריך השלם של סוגי שיש למטבחים

סוגי שיש למטבחיםאם אתם חושבים על שיפוץ יסודי של המטבח או רוצים לשדרג את מראה המטבח שלכם, יש כמה פרטים שחשוב להכיר לפני שמדפדפים בקטלוגים שונים. המבחר העצום הקיים כיום אינו מלמד ולו במעט על הפערים התהומיים הקיימים בין סוגי שיש שונים, ואלו שאינם מתמצאים בתחום עלולים למצוא את עצמם בוחרים שיש על פי מראהו, מחירו או הרושם שמשאיר עליהם איש המכירות.

כדי להבין באופן כללי וראשוני מה הם הצרכים הייחודיים שלכם מבין מגוון סוגי השיש למטבחים הקיימים כיום, ריכזנו עבורכם את סוגי השיש העיקריים ואת המאפיינים של כל אחד ואחד מהם:

 

סוגי שיש למטבחים קוריאן

קוריאן הינו שיש למטבחים המכונה חומר קשיח וסינטטי המיוצר מפולימר אקרילי המשולב עם אלומיניום הידרוקסיד. היתרון הגדול של משטחי קוריאן טמון באפשרות להתאים אותם למגוון שימושים ולעצב בהם כאוות נפשכם. באופן זה, ניתן להשתמש בשיש קוריאן לעיצוב במטבח, ליצירת שיש בצורות שונות, התאמת השיש לצורתו הייחודית של המטבח ואפילו לצורך יצירת כלים סניטריים חיוניים. הגמישות המרבית של שיש הקוריאן היא זו המאפשרת לו להתאים את עצמו לכל צורך שהוא.

יחד עם זאת, לקוריאן גם יש חסרונות ידועים. בין החסרונות הידועים ביותר של הקוריאן נמנית העמידות הירודה שלו נוכח תנאים שונים: טמפרטורות חמות במיוחד, תנאי מזג אוויר משתנים, לחות גובהה ועוד – כל אלו מסכנים את עמידותו של הקוריאן. מסיבה זו, אין להניח סירים חמים על השיש ויש להזהר ביותר מפני מכות של כלים חדים למיניהם. אם אתם מאוהבי הבישול – רצוי להימנע מסוג שיש זה.

 

שיש ואבן טבעית

שיש טבעי ואבן טבעית הינם מוצר שנחצב מן ההר ובתהליך רווי שנים של חדירת נוזלים ומינרלים ושינויי טמפרטורות נוצר סלע טבעי שאתו האדם חוצב מן ההר. אבן חברון לדוגמא סוג מוכר שהיה נפוץ מאד עד לשנות ה-2000. הוא נחשב לחומר טבעי המיוצר בשומרון, ניחן במראה קרמי נעים לעין ויוצר אווירה ביתית וחמימה בכל מקום בו הוא משולב. מרבית סוגי השיש למטבחים המשתייכים למשפחה זו מתאפיינים בגווני חום בהיר. היתרונות המרכזיים שלו כוללים את הצבע והמראה הנעים שהוא משרה. יחד עם זאת, רוב השיש והאבן הטבעית  נחשב לעדין ולא מתאים לשימושים אגרסיביים או מרובים במטבח. עמידותו חלשה יחסית ונוטה לספוג כתמים בשל היותו מיוצר מאבן גיר ובמשך השנים הוא אף עלול להתבקע.

 

אבן קוורץ (קיסר או מתחריו ישנם היום הרבה חברות שמייצרות את המוצר)

קיסר מהווה את אחד מסוגי שיש למטבח הקלאסיים בישראל. קיסר הינו  למעשה משטח המיוצר מקוורץ טבעי שנטחן ולאחר מכן נדחס ביחד עם דבק שמאגד את כל הרכיבים תוך יישום של טכנולוגיות מפותחות. קיסר הינו מוצר עמיד באופן יחסי למתחריו הטבעיים אבל אינו עמיד לחום אסור להניח עליו סיר או מגש חם באופן ישיר צריך להיזהר מחומרי ניקוי חזקים ומתבלינים חזקים.

 

סוגי שיש למטבחים גרניט טבעי

הגרניט הטבעי הינו מוצר טבעי גם כמו השיש הטבעי שהאדם חוצב מן ההר אך תהליכי היווצרותו שונים ובמקרים מסוימים הייתה מעורבת גם פעילות טבעית של חום גבוה ולכן הינו עמיד הרבה יותר משיש או מאבן טבעית.

למרות עמידותו הגבוהה כל סוגי הגרניט הבהירים כן נוטים לספוג כתמים וצריך להיזהר מחומרי ניקוי חזקים ומתבלינים חזקים.

 

סוגי שיש למטבחים גרניט פורצלן למטבח

שיש למטבחים מסוג גרניט פורצלן  הינו מוצר שהגיע מעולם הריצוף זהו מוצר שמיוצר ע"י אדם ועמידותו לכתמים גבוהה מתאים לאוהבי הבישול והקולינאריה. שיש גרניט פורצלן עמיד לחום ואינו מפתח סדקים מחום אולם זהו יחסית עולם חדש של משטחים וישנם לא מעט יצרנים אם ניסיון מועט בתחום ורצוי לבדוק מי היצרן והאם יש לו ניסיון בתחום השיש למטבח.

 

נאוליט (משטח קומפקטי מסונטר)

הנאוליט הינו בין החומרים החדשניים ביותר ומהווה את בין הפיתוחים האחרונים בעולם האבן המתועשת. הנאוליט ניחן בחוזק המשלב את היתרונות של שיש וגרניט, עשוי חומרים טבעיים ומוצע במגוון רחב של צבעים ומרקמים למרות חדשנותו נאוליט מיוצר ומשווק כבר 9 שנים בכל העולם וזוכה לביקורות נלהבות בעיקר בגלל עמידותו הגבוהה לחום ולכתמים וכמובן נראות מרשימה

מותר להניח עליו סיר או מגש חם ניתן להשתמש בכל חומר ניקוי ובכל תבלין שקיים בבית ללא חשש.

נאוליט הינה בין החומרים החדשניים ביותר ומהווה את בין הפיתוחים האחרונים בעולם האבן המתועשת. הנאוליט ניחן בחוזק המשלב את היתרונות של אבן קיסר וגרניט, עשוי חומרים טבעיים ומוצע במגוון רחב של צבעים ומרקמים.